تجهیزات پزشکی و مهندسی پزشکی ایران راهنمای خرید تجهیزات پزشکی ایران کدینگ تجهیزات پزشکی ایران شرکتهای تجهیزات پزشکی ایران ادارات تجهیزات پزشکی ایران واژه نامه تجهیزات پزشکی ایران استانداردهای تجهیزات پزشکی ایران مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی ایران تالارهای گفتگوی مهندسی پزشکی ایران
درباره سایت تجهیزات پزشکی ایران | اخبار و تازه ها | تماس با پرشیا شبکه | موارد قانونی | عضویت در سایت | نقشه سایت
 جمعه 20 تير 1399  -  14:45 اخبار  Medical Equipment انتشار‌ ٣٠٨ عنوان کتاب درسال گذشته، ترویج فضای مجازی وانتشار متن کتب دراینترنت
Search
در بخشهای:
تمامی سایت
اخبار
شرکتها
تجهیزات
تماس با پرشیا شبکه
درباره سایت تجهیزات پزشکی ایران
عضویت در سایت
موارد قانونی
سيستم مديريت تجهيزات پزشكي pMq
موسسه خيريه بهنام دهش ‏پور
9207 عنوان کدینگ
7731 عدد محصول
1932 شرکت تجهیزات پزشکی


تاریخ خبر: يک شنبه 11 مرداد 1388
انتشار‌ ٣٠٨ عنوان کتاب درسال گذشته، ترویج فضای مجازی وانتشار متن کتب دراینترنت

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: صنفی

رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در آستانه سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی، آرمان این سازمان را‌ انتشار یک کتاب در هر روز، عنوان کرد و گفت:‌ انتشار 308 عنوان کتاب در سال گذشته، برگزاری شانزدهمین دوره کتاب سال دانشجویی همزمان با هفته کتاب، پیگیری برنامه‌هایی در زمینه ترویج فضای مجازی و انتشار کامل متن برخی کتابها در اینترنت از جمله مهمترین برنامه‌های این سازمان می‌باشد.
محمد سلگی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص عملکرد این سازمان بیان کرد: کار انتشارات یکی از فعالیت‌های قدیمی جهاد دانشگاهی است که از سال اول تاسیس این نهاد وجود داشته است و اولین کتاب انتشار یافته توسط جهاد دانشگاهی در سال 59 چاپ شد.
وی افزود: این فعالیت در طول سه دهه گذشته فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است. دوره‌ای فعالیت آن جدی و دوره‌ای کند بوده است، به گونه‌ای که در دهه 60 جهاد دانشگاهی فعالیت گسترده‌ای در زمینه تولید کتاب‌های منبع دانشگاهی داشت.
سلگی با اشاره به افزایش چند برابری این آثار به لحاظ کمیت، عنوان کرد: پس از انقلاب فرهنگی کمتر جایی به تهیه و تدوین کتاب مشغول بود. در این دوران جهاد دانشگاهی در گام اول اقدام به افست کردن و در اختیار دانشجو قرار دادن کتاب‌ها و جزوات کرد و پس از آن به ترجمه آثار پرداخت.
وی ادامه داد: پس از دوره ترجمه، ‌دوره تالیف آغاز شد، که در حال حاضر بالغ بر 65 تا 70 درصد آثار متعلق به جهاد دانشگاهی تالیفی هستند.
رییس سازمان انتشارات با بیان اینکه این سازمان در سال 80 به صورت رسمی تاسیس شد، افزود: هدف این سازمان رونق دادن به فعالیت‌های انتشاراتی و همچنین توزیع کتاب از طریق فروشگاه‌ها و فعالیت‌های کتاب و کتاب خوانی با عنوان فعالیت‌های ترویجی است.

وی با اعلام اینکه سیر تولید و چاپ کتاب در سازمان انتشارات سال به سال در حال رونق است، اظهار کرد: طبق آمار، در سال 60، 11 عنوان، سال 61، 9 عنوان کتاب تولید می‌شد و این روند ادامه یافت تا دهه70 که در این دهه فراز و نشیب‌های بسیاری به علت عدم برنامه‌ریزی متمرکز و سیاست‌های جهاد بوجود آمد.
چاپ308 عنوان کتاب در سال گذشته
سلگی با اعلام اینکه سازمان انتشارات در سال 80، 108 عنوان کتاب تولید کرد، افزود: پس از تاسیس این سازمان به عنوان یک نهاد متمرکز در سال 80، انتشار کتاب رشد صعودی پیدا کرد و در سال گذشته، 308 عنوان کتاب در این سازمان چاپ شد.
وی با اعلام اینکه در مجموع جهاد دانشگاهی حدود سه هزار عنوان کتاب تا به حال چاپ کرده است، تصریح کرد: تعدادی از این کتابها، کتاب سال و فصل شده‌اند و در جشنواره‌های متعدد به عنوان کتاب‌های برگزیده معرفی شده‌اند.
سلگی اظهار کرد: در این راستا، ‌بسیاری از واحدهای جهاد دانشگاهی، از جمله واحدهای جهاد دانشگاهی مشهد، تهران، تربیت معلم، امیرکبیر، اصفهان ، صنعتی اصفهان و آذربایجان غربی جزو جهادهای فعال هستند.
آرمان سازمان انتشار یک کتاب در هر روز است
رییس سازمان انتشارات با بیان اینکه آرمان سازمان،‌ انتشار یک کتاب در هر روز است، خاطر نشان کرد: به این ترتیب می‌توان گفت که هرچه تعداد کتاب‌های تولیدی افزایش یابد، تعداد کتاب‌های با کیفیت نیز افزایش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه ما در تالیف کتاب جلوتر هستیم و 74 درصد کتاب‌های چاپ شده تالیفی بوده است، افزود: سال گذشته از 308 عنوان اثر تولیدی، 226 اثر عنوان تالیفی و 82 اثر ترجمه بود. همچنین تعداد کتاب‌های چاپ مجدد نیز به طور چشم‌گیری رشد داشته است، به ‌گونه‌ای که کتابهای چاپ اول 180 و کتابهای چاپ دوم و بیشتر 128 عنوان به چاپ رسیده‌اند.
سلگی با اشاره به رتبه اول کتابها در بخش تکنولوژی و فناوری با 91 اثر از 308 اثر از حیث محتوا، ادامه داد: در زمینه توزیع کتاب، 37 باب فروشگاه در 25 واحد جهاد دانشگاهی مستقر هستند که سالانه تعداد زیادی کتاب به دانشجو عرضه می‌کنند.
وی اعلام کرد: در سال 86، بالغ بر صدها هزار جلد کتاب در اختیار دانشجویان قرار داده شد که در این راستا ما از سال گذشته، واحد توزیع راه‌اندازی کردیم تا کتاب‌های جهاد دانشگاهی را در کل کشور، در اختیار واحدهای جهاد قرار دهد.
برگزاری شانزدهمین دوره کتاب سال دانشجویی در آبان ماه
رییس سازمان انتشارات جهاد افزود: فعالیت دیگر سازمان، بحث ترویج کتاب و رونق کتاب خوانی است. هر سال دو جشنواره کتاب سال دانشجویی و جشنواره پایان نامه سال دانشجویی توسط سازمان برگزار می‌شود که سیزدهمین دوره جشنواره پایان نامه در خرداد ماه برپا شد و در آبان ماه نیز همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، شانزدهمین دوره کتاب سال دانشجویی نیز برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه 30 عنوان برنامه در تعداد زیادی از واحدهای جهاد در دانشگاه‌های کشور همزمان با هفته کتاب برگزار می‌شود، اظهار کرد: همچنین مسابقات کتاب و کتاب خوانی با عناوین مختلف توسط واحدها انجام می‌شود که سازمان انتشارات وظیفه نظارت و حمایت از آنها را بر عهده دارد.
راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های فرهنگی توسط جهاد
سلگی در رابطه با راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های فرهنگی توسط جهاد دانشگاهی تصریح کرد: به طور میانگین سالانه 50 هزار نسخه کتاب از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و سازمانهای دیگر به دانشگاه‌ها هدیه می‌دهیم که به کمک این طرح، در تعدادی از واحدهای جهاد کتابخانه تاسیس شده است.
ترویج فضای مجازی و انتشار کامل متن برخی کتب در اینترنت
وی افزود: برنامه‌هایی در زمینه ترویج فضای مجازی و انتشار کامل متن برخی کتابها در اینترنت در حال پیگیری است که در همین راستا فروش اینترنتی نیز آغاز شده است.
سلگی ادامه داد: سالانه صدها هزار دانشجو و دانش آموز در دوره‌های مختلف جهاد دانشگاهی تحصیل می‌کنند که سازمان در نظر دارد برای تمام این دوره‌ها، کتاب‌هایی با سرفصل‌های مرتب تهیه کند.
به گزارش ایسنا، رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در خصوص مزیت و ویژگی خاص این سازمان نسبت به سایر انتشاراتها، بیان کرد: نیاز شناسی سازمان، ارزان تر بودن کتاب‌ها در مقابل کیفیت بالای آنان، انعطاف پذیری کار متناسب با نیازهای بازار، خودکفا عمل کردن واحد تولید و توزیع سازمان به لحاظ اقتصادی و به روز بودن موضوعات از جمله ویژگی‌های ممتاز این سازمان به شمار می‌آید.
وی با بیان اینکه نام جهاد دانشگاهی در حال حاضر به طور خاص برای اساتید و به طور عام، برای دانشگاهیان اهمیت فراوانی دارد، خاطر نشان کرد: افزایش تولید کتاب مبین این است که جامعه اقبال و نظر مساعدی نسبت به کار انتشارات جهد دانشگاهی داشته است.
سلگی ادامه داد: همواره جهاد دانشگاهی در بخش فرهنگی، فعالیت‌های عدیده‌ای عرضه کرده است که در بخش ترویجی، فعالیت این سازمان مکمل فعالیت‌های دیگر به شمار می‌آید.

سلگی در خاتمه تصریح کرد: فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در تمامی حوزه‌ها و زمینه‌ها پیشتاز است، به عبارت دیگر جهاد دانشگاهی نهادی انقلابی با نیروهای نخبه است که با نیازسنجی مطلوب، نیازهای کشور را به صورت کامل شناسایی و در جهت مرتفع کردن آنها اقدام کند.

کد خبر: 8805-03520
منبع خبر:
http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1377953&Lang=P

 

بازار الکترونیکی کالا و تجهیزات پزشکی

سیستم جامع مدیریت تجهیزات پزشکی pMq

موسسه اطلاع رسانی مهندسی پزشکی پرشیا شبکه