تجهیزات پزشکی و مهندسی پزشکی ایران راهنمای خرید تجهیزات پزشکی ایران کدینگ تجهیزات پزشکی ایران شرکتهای تجهیزات پزشکی ایران ادارات تجهیزات پزشکی ایران واژه نامه تجهیزات پزشکی ایران استانداردهای تجهیزات پزشکی ایران مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی ایران تالارهای گفتگوی مهندسی پزشکی ایران
درباره سایت تجهیزات پزشکی ایران | اخبار و تازه ها | تماس با پرشیا شبکه | موارد قانونی | عضویت در سایت | نقشه سایت
 جمعه 20 تير 1399  -  13:57 اخبار  Medical Equipment مدیر کل دفتر آلودگی آب و خاک سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با فارس: گزارش عملکرد وزارت بهداشت درباره قانون مدیریت پسماندهای پزشکی اعلام می‌شود
Search
در بخشهای:
تمامی سایت
اخبار
شرکتها
تجهیزات
تماس با پرشیا شبکه
درباره سایت تجهیزات پزشکی ایران
عضویت در سایت
موارد قانونی
سيستم مديريت تجهيزات پزشكي pMq
موسسه خيريه بهنام دهش ‏پور
9207 عنوان کدینگ
7731 عدد محصول
1932 شرکت تجهیزات پزشکی


تاریخ خبر: شنبه 19 ارديبهشت 1388
مدیر کل دفتر آلودگی آب و خاک سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با فارس: گزارش عملکرد وزارت بهداشت درباره قانون مدیریت پسماندهای پزشکی اعلام می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر کل دفتر آلودگی آب و خاک سازمان محیط زیست از ارائه گزارش عملکرد وزارت بهداشت درباره قانون مدیریت پسماندهای پزشکی ظرف یک ماه ‌آینده به دولت خبر داد.

سروش مدبری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درباره اجرای آیین‌نامه قانون پسماند‌ها، گفت: این آیین‌نامه در 18 اردیبهشت سال گذشته ابلاغ شده است و سازمان‌ها و دستگا‌ه‌ها باید آن را اجرا کنند.
وی در پی مطرح شدن این پرسش که چرا وزارت بهداشت و شهرداری برای دفن زباله‌ها به دلخواه خود عمل می‌کنند، گفت: براساس قانون پسماندها وزات بهداشت در رابطه با زباله‌های پزشکی مسئول است و باید طبق ضوابط و قوانین عمل کنند.
مدیر کل دفتر آلودگی آب و خاک سازمان محیط زیست تأکید کرد: سازمان محیط زیست وظیفه نظارت را بر اجرای ضوابط و قوانین را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: هر بار که به مسئولان وزرات بهداشت اعلام کرده‌ایم چرا ضوابط را رعایت نمی‌کنند، از کمبود بودجه صحبت می‌کنند.
مدیر کل دفتر آلودگی آب و خاک افزود: همه از سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد می‌کردند که چرا ضوابطی را در این زمینه تدوین نمی‌کنند اما پس از این که این کار انجام شد دیگر کسی پیگیری نمی‌کند که چرا سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مسئول این ضوابط را اجرا نمی‌کنند؟
مدبری با اشاره به نقش نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در پی بازدید‌هایی که از بیمارستان‌های مختلف انجام داده‌ایم. متوجه شدیم که این مراکز ضوابط را رعایت نمی‌کنند. ‌این در حالی است که وزارت بهداشت مدعی است. 70 درصد ضوابط را رعایت می‌کند، اما متأسفانه خیلی کمتر از 70 درصد ضوابط و مقررات مربوط به قانون پسماند را اجرا می‌کنند.
وی تصریح کرد: باید این مسئله از مسئولان وزارت بهداشت پرسیده شود که چرا برای از بین بردن زباله‌های بیمارستانی هزینه نمی‌‌کنند؟ چرا مرکز طبی کودکان همچنان زباله می‌‌سوزاند و مشکلات بیمارستان شریعتی همچنان پابرجاست؟
مدبری با بیان این‌که وزارت بهداشت در پاسخ همه چرا‌ها از بودجه 60 میلیارد تومانی صحبت می‌کند، گفت: زمانی که مشکل بودجه را مطرح می‌کنند. سازمان محیط زیست چه پاسخی می‌تواند داشته باشد؟
وی در ادامه این پاسخ را تا حدودی قانع‌کننده دانست و تأکید کرد: در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی فقط 10درصد از ضوابط قانون پسماندها رعایت می‌شود و اکثر بیمارستان‌های خصوصی و دولتی این ضوابط را رعایت نمی‌کنند.
مدبری گفت: روز گذشته در یکی از بیمارستان‌های تهران دیدم پرستاری پس از تزریق آمپول مریض سرنگ را در داخل کیسه‌ای که زیر تخت بود انداخت. در این کیسه آشغال میوه مریض نیز وجود داشت.
وی بیان کرد: تا زمانی که آیین‌نامه قانون پسماندها آماده نشده بود وزارت بهداشت اعلام کرده که قرار است 30 میلیارد تومان از اعتبار دانشگاه های علوم پزشکی و 10میلیارد هم از سوی وزارت بهداشت برای این کار اما پس از یک سال که از تهیه این آیین‌نامه می‌گذرد. هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به این‌که بر اساس ماده 12 قانون پسماندها، مدیریت زباله‌های پزشکی بر عهده وزارت بهداشت است، تصریح کرد: بهتر است از وزارت بهداشت پرسیده شود. تاکنون چه اقدامی در رابطه با زباله‌های پزشکی انجام داده‌است؟
مدیر کل دفتر آلودگی آب و خاک سازمان محیط زیست با اشاره به جدیت این سازمان برای اجرای آیین‌نامه قانون پسماند به ویژه زباله‌های پزشکی، گفت: مطالب و اطلاعات بیمارستانها را از استان‌ها دریافت کرده‌ایم که در قالب گزارشی به هیئت دولت توسط رئیس سازمان ارائه می‌شود.
وی گفت: ظرف یک ماه دیگر گزارشی با عنوان ارزیابی عملکرد وزارت بهداشت درباره ضوابط قانون مدیریت پسماند‌های پزشکی توسط رئیس سازمان محیط زیست به دولت ارائه می‌شود.

منبع خبر: گروه اجتماعی / حوزه شهری و رفاهی خبرگزاری فارس
 88/02/02 - 13:20شماره:8802020501
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8802020501

 

بازار الکترونیکی کالا و تجهیزات پزشکی

سیستم جامع مدیریت تجهیزات پزشکی pMq

موسسه اطلاع رسانی مهندسی پزشکی پرشیا شبکه