تجهیزات پزشکی و مهندسی پزشکی ایران راهنمای خرید تجهیزات پزشکی ایران کدینگ تجهیزات پزشکی ایران شرکتهای تجهیزات پزشکی ایران ادارات تجهیزات پزشکی ایران واژه نامه تجهیزات پزشکی ایران استانداردهای تجهیزات پزشکی ایران مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی ایران تالارهای گفتگوی مهندسی پزشکی ایران
درباره سایت تجهیزات پزشکی ایران | اخبار و تازه ها | تماس با پرشیا شبکه | موارد قانونی | عضویت در سایت | نقشه سایت
 دو شنبه 16 تير 1399  -  22:32 اخبار  Medical Equipment وزیربهداشت خبرداد: اختصاص 400 دستگاه آمبولانس به بیمارستان‌های کشور، افزایش 100میلیاردتومانی یارانه دارو دربودجه88، امکان یکسان‌سازی تعرفه‌های بخش خصوصی ودولتی
Search
در بخشهای:
تمامی سایت
اخبار
شرکتها
تجهیزات
تماس با پرشیا شبکه
درباره سایت تجهیزات پزشکی ایران
عضویت در سایت
موارد قانونی
سيستم مديريت تجهيزات پزشكي pMq
موسسه خيريه بهنام دهش ‏پور
9207 عنوان کدینگ
7731 عدد محصول
1932 شرکت تجهیزات پزشکی


تاریخ خبر: شنبه 26 بهمن 1387
وزیربهداشت خبرداد: اختصاص 400 دستگاه آمبولانس به بیمارستان‌های کشور، افزایش 100میلیاردتومانی یارانه دارو دربودجه88، امکان یکسان‌سازی تعرفه‌های بخش خصوصی ودولتی

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

وزیر بهداشت، با اشاره به وجود مجوز وزارتخانه برای واردات آمبولانس با بهره مندی از تخفیف تعرفه‌های گمرکی در ادامه از تصویب این مجوز در هیات دولت برای هلال احمر خبر داد و گفت: حدود 400 دستگاه آمبولانس سال آینده به بیمارستان‌های (مراکز درمانی) کشور اضافه خواهد شد. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کامران باقری لنکرانی در نمایشگاه بزرگ دستاوردهای انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران با بیان این که در یک سال و نیم گذشته حدود یک‌هزار دستگاه آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس 115 اضافه شده است، اظهار کرد: علاوه بر خریدهای وزارت بهداشت تولید آمبولانس در داخل کشور نیز به نتیجه رسیده است.
وی، در خصوص لایحه بودجه 88 نیز توضیح داد: لایحه بودجه 88 با قصد هدفمند کردن یارانه‌ها بوده است که قطعا کلیه بخش‌های بودجه‌ای کشور حتی وزارت بهداشت از این امر مسنتثی نیست. وزیر بهداشت، با بیان این که لایحه بودجه 88 نسبت به فعالیت‌های دانشگاهی از گشایش‌هایی برخوردار است، افزود: این در حالی است که نسبت به برخی از برنامه‌ها پیش بینی اعتباری نداریم و احتمال رویارویی با چالش‌هایی وجود دارد.

دکتر لنکرانی، با اشاره به افزایش نسبی اعتبارات بیمه‌ای، گفت: اما با وجود این افزایش‌ها با ایده آل‌ها فاصله داریم. وی، با بیان این که وزارت بهداشت می‌کوشد تا از حداقل امکانات، حداکثر استفاده را کرده تا در حوزه سلامت با چالشی روبرو نشویم، افزود: کما این که در سال جاری با کسری بودجه شدیدی روبرو بودیم که با تلاش همکاران دانشگاهی در خدمت رسانی نقصانی ایجاد نشد.
افزایش 100 میلیارد تومانی یارانه دارو در بودجه 88
وزیر بهداشت، درباره حوزه دارو با بیان این که شواهدی دال بر کاهش تعرفه‌های دارویی و بروز مشکلات برای تولید کنندگان دارویی نداریم، گفت: خوشبختانه میزان تولید مواد اولیه دارویی طی 30 سال گذشته به ویژه سه سال اخیر رشد چشمگیری داشته است؛ به نحوی که در 30 سال گذشته هیچ ماده اولیه در داخل تولید نمی‌شد اما در ابتدای تصدی دولت نهم میزان مواد اولیه در تولید داخلی 30 درصد و هم اکنون به رقم 60 درصد رسیده است. یارانه دارویی در بودجه 88 هم یک‌صد میلیارد تومان نسبت به سال جاری افزایش داشته است.
دکتر لنکرانی، ادامه داد: نتایج گزارش‌ها حاکی از آن است که در سه سال گذشته یک‌هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید در حوزه دارویی و یک سوم آن صرف تولید مواد اولیه دارویی شده است که شاهد آثار آن در 20 سال آینده خواهیم بود. وی، از تشکیل شورای مشورتی در حوزه دارو با حضور تولید کنندگان مواد اولیه، داروی نهایی، داروسازان و وارد کنندگان خبر داد و گفت: تشکیل این شورا کمک خوبی بود تا از نظرات همه ذینفعان بهره مند شویم.
وزیر بهداشت، با اشاره به رشد 22 درصدی صادرات دارو در سال جاری نسبت به گذشته افزود: اما هنوز از همه ظرفیت‌های موجود استفاده نشده و به نظر می‌رسد بتوانیم در مقوله دارو از رشد چشمگیری برخوردار شویم. دکتر لنکرانی، ادامه داد: تا کنون هماهنگی‌هایی با وزارت بازرگانی و سازمان توسعه صادرات به انجام رسید و می‌کوشیم با تلاش تولیدکنندگان روند صادرات را با بازار هدف تنظیم کنیم.

وی، با تقدیر از ایجاد شرکت پخش دارو از سوی سازمان هلال احمر، این حرکت را عاملی برای افزایش میزان دسترسی بیماران به داروهای فوق تخصصی برشمرد و افزود: هلال احمر وارد کننده انحصاری برخی از این داروهاست و بدین ترتیب امکان توزیع این داروها در بسیاری از استان‌ها فراهم شد.
وزیر بهداشت، داروهای توزیع شده در ناصر خسرو را متفاوت از داروهای داروخانه‌ای عنوان کرد و یادآور شد: داروهای ناصر خسرو شامل داروهای غیرقانونی و خارج از فهرست دارویی کشور (فارماکوپه دارویی) است، این در حالیست که پیش از این غالبا داروهای فارماکوپه‌ای در بازار ناصر خسرو قاچاق می‌شد.
دکتر لنکرانی، به همکاری مشترک معاونت غذا و دارو با نیروی انتظامی و سازمان تعزیرات حکومتی برای مبارزه با پدیده قاچاق دارو اشاره کرد و افزود: حجم مشکلات نسبت به 4 سال گذشته کاهش یافته است. وی، درباره شربت تریاک نیز گفت: فاز نخست فعالیت تحقیقاتی شربت تریاک به اتمام رسیده و هم اکنون فازهای بعدی آن در دست تحقیق بررسی است اما این دارو هیچگاه به مصرف عموم نخواهد رسید و بر اساس پروتکل درمانی برای گروه‌های خاصی کاربرد خواهد داشت.
وی، با اعتقاد به این که برنامه پزشک خانواده هنوز به اوج و بالندگی خود نرسیده و چنانچه از حمایت‌های لازم برخوردار باشد این تکلیف قانونی اجرایی می‌شود، گفت: برنامه پزشک خانواده از محور پیشنهادات اصلی در برنامه توسعه پنجم به شمار می رود که با اجرای آن شاهد آثار پیشرفت و ارتقای بیشتر سلامت در کشور خواهیم بود. وزیر بهداشت، در خصوص راه اندازی شهر دانش و سلامت در مناطق آزاد تجاری نیز توضیح داد: وزارت بهداشت از توان مالی و انگیزه برای سرمایه گذاری در این حوزه برخوردار نیست اما استانداردسازی و جلب حمایت از وظایف وزارت بهداشت در این حوزه صورت گرفته است.
دکتر لنکرانی، از موارد فوق به عنوان راهکاریی برای توسعه گردشگری سلامت و ارتقا خدمات رسانی یاد کرد و افزود: زمینه‌ها و زیرساخت‌های آن در وزارت بهداشت فراهم شده و برخی از دستگاه‌های خصوصی و نهادهای عمومی غیر دولتی نیز برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده‌اند.
احتساب حساب مالی سلامت در سال جاری
وی، در ادامه افزود: در سال 88 شاهد راه اندازی آن حداقل در سه نقطه کشور خواهیم بود. وزیر بهداشت، درباره محاسبه میزان پرداختی‌ها از جیب گفت: حساب مالی سلامت هر پنج سال یکبار است و با توجه به این که نوبت پیشین در سال 82 بوده در سال جاری میزان پرداختی محاسبه و اعلام خواهد شد. دکتر لنکرانی، با بیان این که تعداد پیوند کلیه با تعداد بیماران دیالیزی جدید همسانی دارد، ‌گفت: شمار بیماران دیالیزی طی این سال‌ها با 10 هزار نفر ثابت باقی مانده است.
وی، با بیان این که پیوند قرنیه در کشور از گسترش لازم برخوردار شده است؛ به محدودیت‌های کاری در زمینه پیوند مغز استخوان اشاره کرد و افزود: هم اکنون پیوند مغز استخوان در یک مرکز اصلی واقع در شهر تهران و 2 شهرستان به انجام می‌رسد اما از برنامه‌های کشوری افزایش تعداد مراکز پیوند مغز استخوان و تعریف حداقل 5 قطب کشوری است.
امکان یکسان‌سازی تعرفه‌های بخش خصوصی و دولتی
وزیر بهداشت، تعرفه‌ها و ارقام پرداختی در مراکز دولتی و برای بیماران بستری را 10 درصد (فرانشیز) برشمرد و افزود: عمده هزینه‌ها مربوط به مراکز خصوصی است.

دکتر لنکرانی، با بیان این که بیمه‌ها برخی از هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهند، گفت: اما توزیع گسترده تری بر روی خدمات ایجاد شده و بسیاری از خدمات در شهرستان‌ها ارایه می‌شود. وی، در خصوص یکسان سازی تعرفه‌های بخش خصوصی و دولتی با بیان اینکه ارزش خدمت در مراکز دولتی و خصوصی متفاوت نیست، افزود: شاید هزینه هتلینگ اتاق یک تخته با اتاق عمومی متفاوت باشد اما از پیشنهادات ما برای ارتقای درمان، یکسان سازی تعرفه‌ها و گسترش بیمه‌ای که البته هنوز به مراحل نهایی نرسیده است.
وزیر بهداشت، اجرای پزشک خانواده در شهرها را پیچیده تر از مناطق روستایی برشمرد و گفت: در مناطق روستایی وزارت بهداشت تنها ارایه دهنده خدمات به شمار می‌رفت از این رو استقرار این برنامه به راحتی امکانپذیر بود. دکتر لنکرانی، ادامه داد: چون در شهرها عمده خدمات سرپایی توسط بخش خصوصی ارایه می‌شود باید با هماهنگی با این بخش که طرح آن در وزارتخانه به روشنی مشخص و بسته خدمتی آن آماده است، این خدمات توسط تیم پزشک خانواده متشکل از پزشک عمومی، پرستار، ماما و به ازای هر تیم 5 نفره مشاوره تغذیه و روانپزشکی ارایه شود.
وی، با تاکید بر تامین اعتبار لازم از طرف سازمان‌های بیمه گر در ادامه افزود: براساس ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه توسعه پنجم از مهم ترین مفاد آن یکپارچگی در سیاست گذاری ارزشایبی، نظارت و تخصیص منابع است که ترجمان عملی این سیاست محور قرار دادن برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مجموعه خدمات سلامت است. به گفته وزیر بهداشت، این وزارتخانه از آبان ماه سال جاری آمادگی اجرای این برنامه را در شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت را به محض تامین اعتبارات لازم داشته است.
دکتر لنکرانی، توسعه دخانیات را عاملی برای گسترش بیماری‌های غیر واگیر قلب و عروق و سرطان‌ها برشمرد و افزود: امید به زندگی سیگاری‌ها به طور متوسط 20 سال کمتر از سایر افراد است این در حالی است که استعمال دخانیات سرآغاز بسیاری از رفتارهای پرخطر هم به شمار می‌رود. وی، در پایان یادآور شد: هیچ معتاد به مواد افیونی پیدا نمی‌شود که از سیگار آغاز نکرده باشد بنابراین باید مبارزه با دخانیات به مطالبه‌ای عمومی بدل شود.

کد خبر: 8711-14967
منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی
http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1289327&Lang=P

 

بازار الکترونیکی کالا و تجهیزات پزشکی

سیستم جامع مدیریت تجهیزات پزشکی pMq

موسسه اطلاع رسانی مهندسی پزشکی پرشیا شبکه